Eveniment
Vremea se schimbă radical, la Brașov. Meteorologii au emis două avertizări cod galben și portocaliu de ploi, ninsori și intensificări de vânt

Ultima zi din luna noiembrie vine și cu o schimbare radicală a vremii. Specialiștii Administrației Naționale de Meteorologie au emis, în această dimineață, două avertizări cod galben de vreme rea valabile până miercuri, 1 decembrie.
Fenomenele vizate de prima atenționare meteo sunt intensificări temporare ale vântului, precipitații moderate cantitativ sub formă de ploaie, lapoviță și ninsoare. 18 județe din Sus Vestul, Centrul și Sud Estul țării vor fi afectate de această avertizare, inclusiv județul Brașov.
„În intervalul menționat, temporar, vântul va avea intensificări în toate regiunile, cu viteze la rafală cuprinse în general între 50 și 60 km/h și vor fi precipitații pe arii restrânse moderate cantitativ. În sud-estul și sudul extrem al țării, pe parcursul zilei de marți (30 noiembrie) vor fi precipitații sub formă de ploaie, lapoviță și pe arii restrânse ninsoare. La munte va ninge, iar în regiunile intracarpatice în cursul nopții de marți spre miercuri (30 noiembrie/01 decembrie) local vor predomina ninsorile și pe alocuri se va depune strat de zăpadă”, spun specialiștii ANM.
Meteorologii au mai emis o atenționare cod galben și cod portocaliu valabile pentru județele din Vestul, Nordul, Centrul și Sud Vestul țării. În zonele vizate vom avea parte de intensificări ale vântului și ninsori, iar în zonele montane înalte, la altitudini de peste 1500 de metri va ninge abundent, se va depune un strat consistent de zăpadă, iar vântul va sufla cu viteze ce vor depăși 75…85 de kilometri la oră.
-
Evenimentacum 3 zile
FOTO / Grav accident pe DN 13, la Măieruş. Şapte victime după ce o maşină s-a izbit de un cap de pod
-
Socialacum 2 zile
Motivarea instanţei pentru medicul braşovean Sorin Baloş, care a fost condamnat la închisoare cu suspendare pentru luare de mită. Judecătorii vorbesc despre „flagelul mitei”
-
Evenimentacum 3 zile
Trei tineri, reţinut după ce au dat mai multe spargeri la Şinca. Escaladau gardul caselor şi furau bani şi bijuterii
-
Culturalacum 3 zile
Se ştie întreg line-up-ul de la Massif Festival. Morten, DJ-ul care a creat stilul Future Rave, împreună cu David Guetta vin în Poiana Braşov. Preţul biletelor
-
Socialacum o zi
O şagunistă care a obţinut locul 1 la un concurs organizat de NASA în Statele Unite ale Americii are nevoie de ajutor. Vrea să reprezinte România la un congres în Singapore, iar costul deplasări este de peste 3.000 de euro
-
Administrațieacum 2 zile
Autoritățile prezic 150.000 de pasageri, în primul an de funcționare al Aeroportului Internațional Brașov – Ghimbav
-
Administrațieacum 2 zile
Iluminatul architectural din centrul Brașovului va fi regândit
-
Fapt diversacum 3 zile
Trei noi funcții lansate de WhatsApp