Social
Târg meșteșugăresc, în acest weekend, la Brașov. Peste 20 de meșteri populari din toată țara vor lua parte la eveniment

Peste 20 de meșteri populari din țară se vor aduna la Brașov, în acest weekend, pentru Târgul „Povești meșteșugărești din Brașovul medieval”. Artiștii vor aduce în atenția vizitatorilor, meșteșuguri din vechime, care se practică și astăzi, precum pielărit, cusături, pictură pe lemn, pictură pe sticlă, împletituri din sfoară, împletituri din foi de porumb, sculptură, modelaj în lut, olărit sau ceramică.
În cele patru zile de târg desfășurate în Piața Sfatului din Brașov, meșterii vor oferi publicului informații prețioase despre tehnicile de lucru, prin demonstrații de lucru și o serie de ateliere deschise tuturor.
Meșterii care vor lua parte la târg sunt:
- Ioan și Virginia Ghiță – pielărit
- Liliana Cireșica Soare – Ii brodate manual
- Ionela Bran – Costume populare
- Ioan și Valeria Neuvirt – pictură pe lemn, sculptură, împletituri în foi de porumb și împletituri din sfoară
- Manuela Ivan – pictură pe lemn
- Tatiana Faur – podoabe croșetate
- Oana Calcea – prelucrarea lânii
- Sorin Manesa și Zina Burloiu– sculptură
- Mathe Deneș – ceramică
- Emil și Rodica Milășan – sculptură
- Claudia Blegu – broderie
- Cătălin Postovar – ceramică
- Alexandru Ghiza – împâslit
- Arina Manolache – decorațiuni din lemn
- Alina Samoilă – turtă dulce
- Drăghici Moise Theodor – ceramică, olărit și modelaj în lut
- Gabriela Bularca – croșetat
- Cornel Sculean – pictură pe sticlă
- Ion Mănăilescu – încondeiat ouă
Carmen Cojanu, Mioara Sârbu, Lucian Sârbu, Antonela Lungu și Romeo Cențiu vor susține în afara târgului o parte dintre aceste demonstrații de lucru:
- Carmen Cojanu – brâie țesute în război
- Mioara Sârbu – costume populare
- Lucian Sârbu – pictură pe lemn
- Antonela Lungu – cusături
- Romeo Cențiu – modelaj în lut
În perioada 12-15 august se vor desfășura o serie de ateliere gratuite între orele 12.00 -19.00, în cele două corturi amplasate special pentru ateliere în Piața Sfatului. Organizatorii evenimentului sunt Centrul Cultural ,,Reduta’’ Brașov prin Serviciul Cultură Tradițională, Primăria Municipiului Brașov și Asociația Creatorilor de Artă Tradițională și Contemporană din Brașov.
-
Utilacum 2 zile
VIDEO / A fost dat în folosinţă cel mai lung pod în arc din România. Traseu nou între judeţele Braşov şi Argeş
-
Administrațieacum o zi
Braşovenii vor schia mai ieftin! Reduceri pentru locuitorii municipiului la instalaţiile pe cablu din Poiana Braşov
-
Socialacum 2 zile
VIDEO / Imagini inedite cu lucrările de la Sala Polivalentă din Braşov. Construcţia este în grafic
-
Administrațieacum o zi
FOTO / Cum va arăta Stadionul Tineretului, din Brașov, după ce va fi demolat și refăcut din temelii. Proiectul va costa aproape 150 de milioane de lei
-
Administrațieacum o zi
Veşti excelente! În minivacanţa de Sf. Andrei se schiază în Poiana Braşov. Este prima dată de la modernizarea domeniului schiabil când sezonul de schi se deschide în luna noiembrie
-
Administrațieacum 2 zile
Mesajul lui Allen Coliban pentru cei care vor să meargă în Piaţa Sfatului la aprinderea luminiţelor: „Scapă de grija mașinii și hai cu RATBV”. Program special al autobuzelor care merg spre centrul Braşovului
-
Socialacum 2 zile
350 de militari, 60 de autospeciale şi blindate, dar şi avioane şi paraşutişti, la parada de 1 Decembrie de la Braşov
-
Utilacum 2 zile
La ce oră se aprind luminiţele de Crăciun, joi, în Braşov. Anunţul oficial