Connect with us
Publicitate

Sport

Rezultatele Campionatului Naţional de sărituri cu schiurile de la Râşnov

Publicat

pe

70 de sportivi au participat, în perioada 14-16 octombrie, la Campionatul Naţional de sărituri cu schiurile, desfăşurat la Râşnov, în cel mai modern complex sportiv de acest tip din sud-estul Europei. În cele trei zile ale campionatului, sportivii, pe categorii de vârstă, copii, juniori şi seniori, feminin şi masculin, au concurat la 11 probe, în urma cărora s-a stabilit ierarhia internă pe baza pregătirii sportivilor din ultima perioadă.

Publicitate

‘Au fost trei zile de competiţii cu rezultate foarte bune şi ce mă bucură foarte mult este să văd multă determinare din partea sportivilor, atât în rândul celor deja consacraţi internaţional, cât şi în rândul juniorilor şi al copiilor. Campionatul Naţional de la Râşnov a avut un nivel competiţional ridicat, astfel că rezultatele bune sunt cu atât mai apreciate. Baza sportivă de la Râşnov, cu sprijinul Primăriei Râşnov, a oferit toate condiţiile necesare pentru desfăşurarea probelor. Federaţia Română de Schi-Biatlon continuă eforturile de a demonstra, pe plan internaţional, capabilităţile României de a face faţă cu succes tuturor exigenţelor unei competiţii multisport de înalt nivel”, declară Puiu Gaspar, Secretarul General al Federaţiei Române de Schi-Biatlon.

Rezultatele probelor Campionatului Naţional de sărituri cu schiurile
Proba individuală pe trambulina K90 (punct de construcţie)
Open Băieţi
1. Spulber Mihnea (CS Dinamo) – 230,0 puncte
2. Căcină Daniel (CS Dinamo) – 223,0 puncte
3. Feldorean Andrei (CS Dinamo) – 216,5 puncte

Open Fete
1. Haralambie Daniela (CS Dinamo) – 203,5 puncte
2. Mitu Alessia (ACS Săcele) – 157,0 puncte
3. Trâmbiţaş Diana (CS Dinamo) – 150,5 puncte

Publicitate

Proba Echipe Băieţi pe trambulina K90 (punct de construcţie)
1. Echipa 6 – 633,5 puncte
Spulber Mihnea (CS Dinamo) – 220,5 puncte
Feldorean Andrei (CS Dinamo) – 196,5 puncte
Căcină Daniel (CS Dinamo) – 216,5 puncte
2. Echipa 4 – 540,0 puncte
Jipescu Mircea (CSS Dinamo Râşnov) – 196,5 puncte
Folea Alexandru (CSS Dinamo Râşnov) – 184,5 puncte
Ardelean Radu (CSS Dinamo Râşnov) – 159,0 puncte
3. Echipa 5 – 371,0 puncte
Comănescu Iustin (ACS Săcele) – 115,5 puncte
Donciu Cosmin (ACS Săcele) – 105,5 puncte
Săndulescu Robert (ACS Săcele) – 150,0 puncte

Proba individuală Juniori pe trambulina K90 (punct de construcţie)
Open Băieţi
1. Jipescu Mircea (CSS Dinamo Râşnov) – 205,5 puncte
2. Folea Alexandru (CSS Dinamo Râşnov) – 174,0 puncte
3. Ardelean Radu (CSS Dinamo Râşnov) – 160,0 puncte

Open Fete
1. Mitu Alessia (ACS Săcele) – 157,0 puncte
2. Folea Delia (CSA Steaua Bucureşti) – 139,0 puncte
3. Chindriş Daria (CS Dinamo) – 101,0 puncte

Proba Echipe Mixte pe trambulina K90 (punct de construcţie)
1. Echipa 8 – 439,5 puncte
Haralambie Daniela (CS Dinamo) – 205,0 puncte
Spulber Mihnea (CS Dinamo) – 234,5 puncte
2. Echipa 4 – 337,0 puncte
Trâmbiţaş Diana (CS Dinamo) – 124,0 puncte
Căcină Daniel (CS Dinamo) – 213,0 puncte
3. Echipa 2 – 288,5 puncte
Chindriş Daria (CS Dinamo) – 114,5 puncte
Feldorean Andrei (CS Dinamo) – 174,0 puncte

Proba echipe mixt pe trambulina K64 (punct de construcţie)
1. Echipa 14 – Căcină Daniel (CS Dinamo) + Haralambie Daniela (CS Dinamo) – 439,8 puncte
2. Echipa 9 – Feldorean Andrei (CS Dinamo) + Trâmbiţaş Diana (CS Dinamo) – 395,8 puncte
3. Echipa 13 – Săndulescu Robert (ACS Săcele) + Mitu Alessia (ACS Săcele) – 364,7 puncte

Publicitate

Proba individuală pe trambulina K15 (punct de construcţie)
Copii II Fete
1. Cioacă Ştefania (CSS Braşovia) – 160,8 puncte
2. Ber Eva (ASC Olimpic Zărneşti) – 156,3 puncte
3. Bănuţă Timea (CSS Dinamo Râşnov) – 149,8 puncte

Copii II Băieţi
1. Simion Vlad (CSS Dinamo Râşnov) – 183,1 puncte
2. Moldovan Abiel (CSS Dinamo Râşnov) – 164,7 puncte
3. Lazăr Mihai (CSS Dinamo Râşnov) – 155,6 puncte
Proba individuală pe trambulina K35 (punct de construcţie)

Şcolari I Fete
1. Şelaru Cristiana (CSS Braşovia) – 155,8 puncte
2. Spulber Nora (ACS Săcele) – 137,9 puncte
3. Stoian Alma (ASC Olimpic Zărneşti) – 48,6 puncte

Şcolari II Fete
1. Enea Ioana (ACS Săcele) – 183,8 puncte
2. Păunaş Ariana (CSS Dinamo Râşnov) – 182,8 puncte
3. Mitu Caterina (ACS Săcele) – 178,0 puncte

Şcolari I Băieţi
1. Berdei Iosif (CSS Braşovia) – 178,2 puncte
2. Lazăr Matei (CSS Dinamo Râşnov) – 136,9 puncte
3. Gyurka Albert (CSS Dinamo Râşnov) – 133,2 puncte

Proba individuală Open Juniori Fete – trambulină K 64 m (punctul de construcţie)
1. Mitu Alessia (ACS Săcele) – 173,8 puncte
2. Folea Delia (CSA Steaua Bucureşti) – 152,7 puncte
3. Gheorghe Andra (CSS Braşovia) – 109,7 puncte

Publicitate

Proba individuală Open Fete – trambulină K 64 m (punctul de construcţie)
1. Haralambie Daniela ( CS Dinamo) – 201,9 puncte
2. Mitu Alessia (ACS Săcele) – 173,8 puncte
3. Trâmbiţaş Diana (CS Dinamo) – 158,1 puncte

Proba individuală şcolari 2 Băieţi – trambulină K 64 m (punctul de construcţie)
1. Drecea Cosmin (CSS Dinamo Râşnov) – 179,3 puncte
2. Creţu Cezar (CSS Braşovia) – 168,8 puncte
3. Spulber Luca (ASC Săcele) – 168,0 puncte

Proba individuală Open Băieţi – trambulină K 64 m (punctul de construcţie)
1. Căcină Daniel (CS Dinamo) – 217,3 puncte
2. Feldorean Andrei (CS Dinamo) – 216,5 puncte
3. Spulber Mihnea (CS Dinamo) – 213,8 puncte

Sportivii au evoluat pe toate cele patru trambuline din cadrul complexului de la Râşnov, pistele de aterizare fiind acoperite cu iarbă sintetică şi udate cu apă, pentru a se asigura alunecarea conformă.

Evenimentul a fost organizat de Federaţia Română de Schi-Biatlon, în parteneriat cu Primăria Râşnov, Consiliul Judeţean Braşov, Comitetul Olimpic şi Sportiv Român şi Ministerul Sportului.

Publicitate
Urmăriți Brasov.net și pe Google News
Publicitate
Publicitate
Spune-ți părerea

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Publicitate

De Interes