Administrație
Raed Arafat despre COVID-19: „Clar că lumea este într-o fază în care nu mai crede”

Lumea este într-o fază în care nu mai crede în boala produsă de virusul SARS-CoV-2, spune, luni seara, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), dr. Raed Arafat. Acesta atrage atenția că varianta Delta este extrem de agresivă.
Raed Arafat a declarat, luni seara, la Digi 24, că populația a ajuns să considere situația epidemiologică ca fiind stabilă sau nu mai cred în existenta virusului, iar acest fapt nu este un lucru bun.
„Clar că lumea este într-o fază în care nu mai crede sau, cel puțin, crede că e ok situația. Noi vedem o creștere. Vedem o creștere mare în Europa, vedem o creștere la noi încă mai mică. Toate semnalele științifice arată că varianta Delta este mai ușor de transmis, dar persoanele vaccinate sunt mai protejate. Dacă se îmbolnăvesc nu fac formă gravă a bolii, dar în același timp sunt studii ale căror concluzii finale încă nu le-am văzut, dar care spun că e posibil ca severitatea și ajungerea la spital sau la terapie intensivă este mai mare decât ce a fost în variantele anterioare. Asta ne face să concluzionăm că vaccinarea este o soluție foarte bună și respectarea măsurilor de sănătate publică este necesară mai departe”, spune dr. Arafat.
Șeful DSU a mai spus că este îngrijorat de faptul că mulți oameni circula utilizând mijloacele de transport fără să mai poarte mască.
„Mă îngrijorează că în unele mijloace de transport în comun nu se mai poartă mască. Vedem unii care nu mai poartă mască, nimeni nu îndrăznește să îi spună că regulile și legea spun să poți mască în spațiile închise, inclusiv în mijloacele de transport în comun. Acolo riscul este foarte mare și inclusiv la locul de muncă, în birouri trebuie respectate regulile”, a mai spus Arafat.
Acesta a menționat și faptul că, în vreme ce la noi se poate renunța la mască în birourile în care sunt prezente maxim10 persoane și toate sunt vaccinate, în SUA purtarea măștii de către cei vaccinați este încă obligatorie.
-
Administrațieacum 2 zile
Se fac angajări la Aeroportul Internațional Brașov – Ghimbav. Șase posturi au fost scoase la concurs
-
Fapt diversacum 2 zile
FOTO / Delir: Iohannis, somat să ”predea cheile” Transilvaniei. O organizație din Viena susține că regiunea a devenit ”independentă”
-
Evenimentacum 2 zile
Ninsori și viscol, în mare parte din țară. Județul Brașov se va afla sub incidența a două coduri galbene de vreme rea
-
Evenimentacum 2 zile
Urmărie ca în filme, pe străzile din Apața. Un șofer băut a gonit nebunește pe șosea, cu polițiștii pe urmele sale. Aventura s-a încheiat într-un cap de pod
-
Evenimentacum o zi
VIDEO / Probleme în traficul din Brașov, din cauza ninsorilor abundente. Șoferii se plâng că utilajele de deszăpezire nu au intervenit pe străzile din oraș
-
Entertainmentacum 2 zile
FOTO / Unde vor fi montate scenele pe care vor urca artiștii la Massif Festival, din Poiana Brașov. Organizatorii au dezvăluit harta evenimentului
-
Culturalacum 3 zile
Tradiții păstrate, în Țara Făgărașului. Brașovenii și turiștii sunt așteptați la șezătoare, în Sâmbăta de Jos
-
Businessacum 3 zile
FOTO / Cofetărie de basm, la poalele Castelului Bran. Povestea unei afaceri de succes, deschisă de doi soți, la doar câțiva kilometri de casa Contelui Dracula