Economic
O nouă benzinărie Rompetrol va fi construită pe Ocolitoarea Braşovului

Compania de Austostrăzi a desemnat câștigătorii licitațiilor pentru amplasarea de stații de distribuție a carburanților pe două autostrade și două drumuri naționale. Într-o locație de A1 viitoarele benzinării vor avea stații de încărcare pentru vehicule electrice grele și stații de încărcare cu hidrogen
“Au fost desemnați 4 câștigători pentru contracte de concesiune servicii în vederea utilării/dotării, operării și întreținerii spațiilor pentru servicii/parcărilor de scurtă durată/parcărilor de lungă durată situate pe A1, A3, A4, A10, DN2 – VO Suceava, DN65F VOS – VO Craiova, DN1K – VO Brașov”, a scris pe pagina sa de Facebook Cristian Pistol, șeful CNAIR, transmite economica.net.
Iată loturile care au fost scoase la concesiune:
LOT 1: Spații pentru servicii, km 288+810 (stg/dr.), Miercurea Sibiului, Autostrada A1, Orăștie – Sibiu;
LOT 2: Spații pentru servicii, km 8+400 (stg/dr.), Sânpaul, Autostrada A3, Transilvania – Secțiunea 1C;
LOT 10: Parcări de lungă durată – Varianta de Ocolire Suceava – DN 2, km 429+500 – km 430+200 dr., Varianta de Ocolire 2 P, km 8+500 – 9+000 stg;
LOT 12: Parcări de lungă durată – Varianta de Ocolire Brașov – DN1K, km 1+500 stg/dr.
Și iată cine a câștigat concesiunea pentru cele patru loturi
Pentru LOT 1 – OMV PETROM MARKETING S.R.L. Durata contractului este de 20 de ani.
Pentru LOT 2: ASOCIEREA S.C. ROMPETROL DOWNSTREAM S.R.L. – S.C. KMG ROMPETROL DEVELOPMENT S.R.L. Durata contractului este de 25 de ani.
Pentru LOT 10: ASOCIEREA S.C. ROMPETROL DOWNSTREAM S.R.L. – S.C. KMG ROMPETROL DEVELOPMENT S.R.L. Durata contractului este de 20 de ani.
Pentru LOT 12: ASOCIEREA S.C. ROMPETROL DOWNSTREAM S.R.L. – S.C. KMG ROMPETROL DEVELOPMENT S.R.L. Durata contractului este de 20 de ani.
Dotările minime obligatorii pe care Concesionarul trebuie să le execute sunt:
- Parcare;
- Toalete publice;
- Stație distribuție carburant (doar în spațiile pentru servicii și parcările de lungă durată);
- Stație distribuție/încărcare hidrogen (doar în spațiile de servicii aferente lotului 1);
- Stație reîncărcare vehicule ușoare electrice (doar în spațiile pentru servicii și parcările de lungă durată);
- Stație reîncărcare vehicule grele electrice (doar în spațiile pentru servicii aferente lotului 1);
- Spațiu comercial (doar în spațiile pentru servicii și parcările de lungă durată);
- Snack bar (doar în spațiile pentru servicii și parcările de lungă durată).
-
Evenimentacum 3 zile
VIDEO / Parcul fotovoltaic al lui Călin Donca, din Săcele, nu ar fi racordat la rețeaua publică. Milionarul le promitea investitorilor săi câștiguri fabuloase, chiar dacă panourile solare nu funcționau. Printre păgubiți ar fi și cunoscutul influencer român, Dorian Popa
-
Turismacum 3 zile
O nouă destinaţie turistică de vis, de pe Aeroportul Braşov, cu avion charter. Agenţiile de turism au pus deja biletele în vânzare: zbor şi cazare all-inclusive la hotel de 5 stele
-
Economicacum 3 zile
VIDEO / Un antreprenor din Braşov vrea să facă locuinţe din polistiren, la nici 10.000 de euro. Adrian Trăsnea şi-a prezentat proiectul inedit la Imperiul Leilor
-
Evenimentacum 3 zile
VIDEO / Ce posta braşoveanul Călin Donca cu câteva ore înainte de a fi arestat de DIICOT: „Dacă faci o școală sa devii milionar, o faci degeaba”
-
Fapt diversacum 3 zile
O tânără din Braşov care iubeşte natura şi practică un stil de viață ecologic a postat pe Facebook un anunţ cum că e în căutarea unei case pentru a ajuta în gospodărie şi a avea grijă de copii. Primul comentariu: „Vrei să fii soția mea?”
-
Evenimentacum 3 zile
Avocatul lui Călin Donca: „A devenit prea mare într-o lume rarefiată”. Apărătorul milionarului din Brașov spune că acuzațiile aduse de procurori sunt false. Omul de afaceri a contestat măsura arestului preventiv
-
Economicacum 3 zile
Veşti proaste pentru studenţii care stau la cămin, în Braşov. Universitatea Transilvania a mărit taxa de cazare
-
Evenimentacum 3 zile
Astăzi expiră preavizul a 14 din cei 21 de medici care au demisionat de la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului de Urgenţă Brașov, restul au revenit asupra deciziei: „Facem programul pe luna viitoare, în funcție de decizia colegilor”