Eveniment
FOTO – VIDEO / Pericol de explozie în judeţul Braşov! O cisternă încărcată cu lichid polimeric s-a răsturnat pe drumul dintre Râşnov şi Pârâul Rece. Şoferul a murit

Momente de panică în județul Braşov, după ce o cisternă încărcată cu lichid polimeric s-a răsturnat la în zona Pârâul Rece – Râşnov. La fața locului au intervenit echipaje pentru situații care implică substanţe chimice, biologice, radiologice şi nucleare.
O autocisternă care transporta un lichid polimeric s-a răsturnat, sâmbătă seara, pe DN 73A, la limita dintre Pârâul Rece şi Râşnov, şoferul decedând în urma rănilor grave suferite, a informat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Braşov.
Conform sursei citate, bărbatul a rămas încarcerat, iar leziunile suferite au fost letale, astfel că a fost declarat decedat de paramedicii sosiţi la faţa locului.
Victima este un cetăţean turc, a transmis Inspectoratul de Poliţie Judeţean Braşov.
Conform procedurilor legale pentru astfel de situaţii, la locului accidentului, pe lângă 4 autospeciale de stingere, un echipaj pentru descarcerare şi 2 echipaje SMURD, a fost trimis şi un echipaj CBRN.
Autocisterna transporta un lichid polimeric folosit pentru lipirea plăcilor de pal, însă nu s-au înregistrat scurgeri de substanţe periculoase.
Cetăţeanul turc este al doilea şofer care a decedat, sâmbătă, pe drumurile din judeţul Braşov, după ce s-a răsturnat cu autovehicul pe care îl conducea.
Primul accident a avut loc în cursul după-amiezii, pe drumul judeţean 132B, între localităţile Caţa şi Homorod, iar victima a fost un cetăţean german, în vârstă de 52 de ani.
Accidentul s-a produs l-a ieşirea dintr-o curbă la dreapta, zonă în care autoturismul a părăsit partea carosabilă.
Pentru bărbatul de 52 de ani au fost mobilizate ambulanţe de la SAJ şi SMURD, fiind solicitat în sprijin şi elicopterul SMURD Braşov. Bărbatul, găsit încarcerat şi în stop cardio-respirator, a decedat.

accident cisterna
-
Evenimentacum 2 ore
„Spitalul groazei”, de la Brașov. Cum arată una dintre unitățile medicale din oraș unde pacienților le este teamă să ajungă
-
Evenimentacum 2 zile
FOTO / Accident grav, la Bran. Un tânăr de 19 ani a intrat cu mașina într-un gard de beton
-
Evenimentacum 2 zile
O turistă a căzut 100 de metri într-o prăpastie, în munții Bucegi. Salvamontiștii din Brașov și Prahova s-au chinuit mai bine de 3 ore să o salveze
-
Utilacum 22 de ore
Un nou semafor a fost montat în Braşov
-
Businessacum o zi
Punctele gastro local din Vama Buzăului, exemplu de bună practică. Parlamentarii pregătesc un proiect de lege pentru dezvoltarea acestui tip de afacere în zonele rurale
-
Evenimentacum 23 de ore
FOTO / Un stâlp a căzut pe o maşină, în zona Coresi
-
Fapt diversacum 23 de ore
Îngheţată cu gust de bere, pălincă sau vin produsă la Braşov
-
Fapt diversacum o zi
România trece la ora de vară, în acest weekend. Când vor fi date ceasurile cu o oră înainte