Connect with us
Publicitate

Sport

FOTO / Corona Brașov a câștigat Cupa României la hochei pe gheață. Echipa de la poalele Tâmpei i-a învins pe adversarii de la ACSH Gheorgheni

Publicat

pe

A fost bucuria mare, seara trecută, pentru sportivii și fanii echipei de hochei a Brașovului. Echipa CSM Corona Brașov a câștigat Cupa României la hochei pe gheață după ce s-a impus în fața adversarilor de la ACSH Gheorgheni, cu scorul de 5 – 3 (1-1, 1-0, 3-2). Radim Valchar a marcat cu trei goluri pentru echipa de sub Tâmpa, el fiind secondat de Philippe Cornet şi de Balazs Gajdo, transmite gsp.ro.

Publicitate

„Corona Brașov câștigă pentru a patra oară Cupa României! În urma unui meci disputat până în ultimele minute, Corona reușește să învingă ACSH Gheorgheni cu 5-3 pe terenul acestora și să aducă trofeul la Brașov! Felicitări sportivilor, staff-ului tehnic și tuturor celor au sprijinit activitatea echipei și au făcut ca un vis să devină realitate! Mulțumiri din inimă fanilor care sunt mereu alături de echipă și dau totul pentru ca la fiecare meci să se audă „Hai, Corona!” Felicitări, Corona Brașov!”, au scris reprezentanții clubului sportiv, pe contul oficial de Facebok.

Pentru echipa gazdă au înscris Christopher Bodo, Tamas Sarpatki şi Otto Sandor-Szekely. Corona a câştigat trofeul pentru a patra oară, după ediţiile din 2013, 2015 şi 2021. În finala mică, CSA Steaua a dispus după prelungiri, de CSHC Fenestela cu 5-4 (2-1, 1-1, 1-2, 1-0).

sursa foto: facebook.com / Corona Brașov