Connect with us

Fapt divers

Doi foști polițiști, victimele tragicului accident din Munții Făgăraș

Publicat

pe

Publicitate

În urma tragicului accident care a avut loc în Munții Făgăraș, unde doi turiști din Ploiești, ambii cu trecut în Poliție, și-au pierdut viața după o alunecare violentă pe o creastă acoperită cu gheață și zăpadă înghețată, în apropiere de Vârful Netedu.

Publicitate

Grupul de trei persoane, pasionate de drumeții, a făcut greșeala de a subestima pericolul zonei, chiar dacă condițiile de iarnă erau extrem de dure.

Primii doi au fost agenți activi în Poliție, unul de 35 de ani, specializat în misiuni de risc și protecție, și celălalt, de 55 de ani, fost polițist și pasionat de munte. În timpul excursiei, aceștia au fost surprinși de o avalanșă de gheață și zăpadă înghețată, care i-a surprins într-o zonă extrem de periculoasă, provocând decesul celor doi.

Salvatorii montani au intervenit cu dificultate, în condiții extrem de dificile, pentru a recupera victimele și a le aduce în siguranță. Tragicul eveniment a lăsat în urmă familii îndurerate și colegi șocați, care au pierdut doi dintre cei mai respectați membri ai comunității.

Toți trei erau cunoscuți în Ploiești pentru curaj, pasiune pentru drumeții și dedicare, dar și pentru experiența deosebită în domeniul siguranței, fapt ce face tragedia și mai dureroasă.

Accident mortal în Munții Făgăraș: doi turiști decedați

Urmăriți Brasov.net și pe Google News
Publicitate
Spune-ți părerea

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

De Interes