Social
Brașovul se află pe locul 3 în topul județelor cu cele mai multe mame adolescente. Aproape 700 de minore au adus pe lume un copil, în 2020

16.470 de adolescente au devenit mame, în 2020, anunță Institutul Național de Statistică. Multe dintre aceste copile nu au trecut de vârsta majoratului, iar aducerea pe lume a unui nou născut poate crea probleme grave de sănătate atât pentru mamă, cât și pentru bebeluș.
În ultimii ani, numărul adolescentelor care au devenit mame la vârste fragede a crescut semnificativ. Județul Mureș se află pe primul loc în rândul mamelor minore, urmat de Dolj și Brașov. Cele mai multe adolescente care nasc provin din zone rurale defavorizate, adică 74%. Vârsta medie la nașterea primului copil este de 16 ani. În unele cazuri, fetele nasc la 18 ani, dar sunt și tinere care la nici 23 de ani împliniți au deja cinci copii.
Județele cu cele mai multe mame adolescente sunt, potrivit datelor temporare INS pentru anul 2020:
- Mureș – 871
- Dolj – 723
- Brașov – 695
- Iași – 656
- Bihor – 614
- Bacău – 586
- Constanța – 556
- Argeș – 489
- Dâmbovița – 480
- Sibiu – 479
Județele cu cele mai puține mame adolescente:
- Caraș-Severin – 220
- Brăila și Mehedinți – 213
- Gorj – 190
- Tulcea – 175
„Multe dintre mamele adolescente din mediul rural nu au acces la servicii medicale, lucru ce se răsfrânge apoi în urmărirea medicală a nou-născutului. Mediul din care provine mama, gradul de educaţie şi veniturile familiei determină proporţional accesul la servicii medicale, şcolarizare şi perspective de integrare în societate, atât pentru tânăra mamă, cât şi pentru copilul ei. Una dintre marile provocări cu care se confruntă medicii este cea în care o pacientă este adusă la spital să nască, după o sarcină neurmărită medical, iar în cazul mamelor adolescente riscurile să nască prematur și să apară complicaţii sunt mult mai ridicate. Principala cauză a mortalității infantile este prematuritatea, care înregistrează o creștere semnificativă în aproape toate țările lumii. Copiii prematuri au mari șanse de supraviețuire și recuperare dacă unitățile medicale în care se nasc și sunt tratați au la dispoziție aparatură medicală adecvată unei intervenții rapide”, au declarat reprezentanții organizației Salvați Copiii România.
Voluntarii acestui ONG își propun să strângă fonduri pentru dotarea maternităților cu aparatură și echipamente medicale de ultimă generație care să fie folosite mai ales în cazul pruncilor născuți prematur. În ultimii 11 ani, Salvați Copiii România a investit peste șapte milioane de Euro în dotarea a 102 unități medicale din toate județele țării cu 940 de echipamente medicale, care au ajutat la supraviețuirea și tratarea a peste 140.000 de copii.
Salvați Copiii România lansează un apel către companiile din România de a direcţiona 20% din impozitul pe profit către o cauză vitală: modernizarea și dotarea cu echipamente performante a maternităţilor, secţiilor de neonatologie, ATI și pediatrie din România. Persoanele juridice care doresc să sprijine acest demers pot descărca contractul precompletat cu datele de identificare ale organizaţiei AICI. Plățile trebuie făcute până la 31 decembrie 2021.
-
Evenimentacum 3 zile
Cadavrul unui bărbat a fost găsit într-un râu. Un braşovean de 19 ani l-ar fi aruncat în apă. Legiştii vor să vadă dacă a fost omorât sau a murit înecat
-
Administrațieacum 3 zile
Un nou semafor se pune în funcţiune în Braşov
-
Evenimentacum 15 ore
VIDEO / Incendiu violent într-un bloc din Brașov. Pompierii au evacuat câțiva locatari cu autoscara
-
Entertainmentacum 3 zile
VIDEO / 500 de „fake-uri” confiscate de poliţişti de la un centru comercial din Piaţa Astra
-
Evenimentacum o zi
O persoană a murit în urma unui accident cumplit petrecut pe Drumul Național 13, între Rotbav și Feldioara
-
Evenimentacum 2 zile
VIDEO / Jaf la drumul mare în Codlea, surprins de camerele de supraveghere. Autorul are doar 16 ani
-
Turismacum 2 zile
Cea mai mare mofetă din Europa se află la doar 70 de kilometri de Braşov
-
Evenimentacum 3 zile
Trei hoți de buzunare au fost prinși în flagrant de polițiștii din Brașov. Suspecții voiau să fure telefonul mobil al unei bătrâne de 74 de ani