Eveniment
Alpinistul accidentat în masivul Bucegi a ajuns în stare gravă la spital. A fost coborât de pe munte cu elicopterul

Bărbatul de 62 de ani din București care s-a rănit la escaladă în munții Bucegi a fost coborât în siguranță la baza masivului, după o misiune extrem de dificilă a salvamontiștilor din Bușteni.
Vineri, în jurul orei 14.00, un apel la 112 anunța că un turist s-a rănit grav în zona Hornul Mare din Peretele Coștilei, la peste 1900 de metri altitudine. Bărbatul, împreună cu un prieten făceau escaladă într-o zonă destul de periculoasă.
La un moment dat un piton care ținea coarda victimei s-a desprins din peretele stâncos, turistul s-a lovit de beton și a căzut aproximativ 12 metri în gol. Cu răni grave pe tot corpul și cu mâinile fracturate bărbatul de 62 de ani a zăcut pe pământ în agonie până când salvamontiștii au ajuns la el.
11 salvatori montani de la serviciile Salvamont Prahova și Bușteni au luat parte la misiune. Prima echipă care a reușit să ajungă la victimă a evaluat starea de sănătate, iar salvatorii și-au dat seama că nu îl pot coborî pe bărbat pe targă până la baza muntelui, așa că au cerut ajutorul unui elicopter. Când aparatul de zbor a ajuns la locul accidentului, doi salvamontiști au coborât pe coardă până în locul unde se afla victima. Turistul a fost legat pe targă și apoi coborât cu elicopterul până la baza muntelui.
După o misiune lungă de peste opt ore, bărbatul rănit a fost preluat de o ambulanță și dus la Spitalul Floreasca din București. Avea mâinile rupte, fractură deschisă la antebraț, răni pe tot corpul și probleme la coloana vertebrală. A rămas internat, iar medicii se luptă să îi salveze viața.

salvamont
-
Evenimentacum 2 zile
VIDEO / 224.000 de curcani vor fi sacrificați din cauza celor 3 focare de gripă aviară care au fost confirmate la Codlea. Unii localnici cred că virusul nu este real
-
Sportacum 2 zile
Rezultat istoric pentru CSU Braşov. Patinatoarea Julia Sauter, locul 10 la Campionatul European de patinaj artistic
-
Evenimentacum 3 zile
Matei Dima, condamnat la amendă penală, după ce a fost prins drogat la Râşnov. Actorul şi-a recunoscut vinovăţia
-
Evenimentacum 3 zile
OPC Braşov a închis Pizza Station. Inspectorii au găsit produse expirate şi băuturi ţinute în vestiar, unde există şi un WC
-
Evenimentacum 3 zile
O copilă de 15 ani, din Făgăraş, a dispărut fără urmă
-
Fapt diversacum 3 zile
VIDEO / Un jandarm braşovean supraveghează turiştii de pe pârtiile din Poiana Braşov direct de pe placa de snowboard
-
Administrațieacum 2 zile
Lucrările la Sala Polivalentă din Braşov continuă. Au fost turnaţi 600 de piloți forați din cei 1.800 pe care îi va avea construcţia
-
Evenimentacum 2 zile
Al doilea focar secundar de gripă aviară, confirmat la Peneş Curcanul, în Codlea. Ferma are peste 113.000 de curcani